powrót

o projekcie

postacie

instalacje

ksišżka

foto-video

wydarzenia

o autorce

ANKA LEŚNIAK

autorka

Od 10 lat zajmuję się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Ukończyłam historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej /obecnie Wydział Sztuk Wizualnych/ na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom z multimediów (2004). Od 2013 roku jestem doktorantką na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Moje projekty mają charakter intermedialny.

Pierwsze moje prace skupione były głównie na cielesności, refleksji nad pojęciami kobiety - artystki, kobiety - modelki, relacji twórcy i odbiorcy oraz nieoczywistością tych podziałów dawniej i dziś - seria Body Printing (od 2007); stanowiły także dialog z maskulinistycznym paradygmatem w historii sztuki Top Models (2007-2009), Muzy Łodzi Kaliskiej (2010). Następnie zaczęłam poszukiwać historii kobiet artystek, pytając o ich osobiste doświadczenia i refleksje - projekt Fading Traces. Polskie artystki w sztuce lat 70. (2010) oraz projekt Zarejestrowane (2011), dotyczący sytuacji artystek z mojego pokolenia, na który otrzymałam Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od kilku lat realizuję prace site-specific na opuszczonych budynkach oraz poszukuję historii kobiet "nieumiejscowionych" w historii, z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych. Stosuję tu metodę "artystycznego śledztwa", rozmów z ludźmi, poszukiwań w archiwach, otwarcia na tzw. zbiegi okoliczności i przypadek, wszystko, co może być pomocne przy tworzeniu komunikatu artystycznego.

więcej na www.ankalesniak.pl

kontakt: artist@ankalesniak.plstopka
                   
Centrum Dialogu  Galeria Wschodnia  Obieg  Łódzki Kongres KobietSztuka i Dokumentacja  Gdańska Galeria Miejska